آموزش حذف سوابق دستورات در لینوکس

حذف دستورات در ssh

ممکن است دلایل زیادی داشته باشید تا سوابق دستورات وارد شده از طریق SSH در سیستم عامل های لینوکس را حذف کنید. بر فرض مثال در آموزشگاهی که مشغول هستم به دانشجویان دوره لینوکس command های لینوکسی را آموزش می دهیم. برخی از این دستورات، در صورت استفاده ناصحیح ممکن است خرابی به بار بیاورد. دانشجویان نیز کنجکاو هستند و گاهی به سوابق دستورات در SSH سرَک می کشند. البته سرور هایی که آموزش از آن طریق انجام می شوند هر چند وقت یکبار از اول نصب می شوند ولی خوب امن ترین راه برای مقابله با این قضیه این است که سوابق دستورات را حذف کنیم.

همانطور که میدانید با دستور history براحتی می توانید به سابقه دستورات در SSH دستیابی پیدا کنید. در این مقاله به این می پردازیم که چگونه سوابق دستورات یا همان command history را مدیریت کنیم.

دستور history در ssh

حذف سابقه دستور در SSH

جهت حذف command history در SSH می توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

$ history -c

یا

$ history -cw

البته یک روش بسیار کارآمد وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می کند تا تنها با اضافه کردن یک خط فاصله قبل صدور دستور در SSH، رکورد آن هیچ وقت ثبت نشود. البته قبل از اینکه بتوانید از این قابلیت استفاده کنید می بایست این امکان را فعال کنید. جهت فعال کردن این قابلیت کافی است دستور زیر را وارد کنید:

export HISTCONTROL=ignorespace

بعد از وارد کردن دستور بالا می توانید در ابتدای هر دستوری که وارد می کنید یک خط فاصله وارد کنید. تمامی دستوراتی که با فاصله در اول آنها شروع می شوند، سوابق آن ثبت نخواهد شد.

امیدوارم که از این مقاله استفاده کرده باشی. چنانچه سوالی دارید در قسمت نظرات آن را مطرح کنید.

موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *